top of page
background_edited.png
ANTİBİYOTİKLER VE PROBİYOTİKLERİN
İLİŞKİSİ NASILDIR?

Antibiyotikler ve probiyotikler iki farklı ancak birbirine bağlı unsurdur. Bu beklenmedik ilişkide, ikisi insan vücudu üzerindeki etkileri açısından benzerlikler paylaşıyor, ancak işlevleri ve etkileri açısından önemli ölçüde farklıdırlar.

Antibiyotikler, modern tıpta zararlı bakterileri yok ederek hayat kurtarabilen hayati bir araçtır. Küçük enfeksiyonlardan sepsis gibi yaşamı tehdit eden durumlara kadar savaşmak için tasarlanmış güçlü farmasötik ilaçlardır.

 

Öte yandan probiyotikler, sindirim sağlığını da geliştirebilen, başta bakteri ve mayalar olmak üzere faydalı mikroorganizmalardır. Probiyotikler yoğurt, kefir, lahana turşusu gibi fermente gıdaların yanı sıra besin takviyesi olarak da alınabilir. Bu "iyi" bakteriler sindirim sisteminin mikrobiyomunun dengelenmesine yardımcı olur ve böylece sindirim sisteminin işlevini geliştirir.

 

Sorun şu ki antibiyotikler seçici değil: sadece vücudunuzdaki kötü bakterileri öldürmekle kalmıyorlar; iyi bakterileri de öldürürler.

Referanslar: 1-Probiotics: What You Need To Know, National Center For Complementary and Alternative Medicine. 2-Probiotics, Overview, Cleveland Clinic.

bottom of page